Уряд визначив єдиний механізм виплати пенсій, страхових виплат, особам, які тимчасово проживають за кордоном, проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) та які виїхали з ТОТ та проживають на підконтрольній Україні території

Яких виплат стосується новий Порядок? 

  • пенсій (щомісячного довічного грошового утримання);
  • страхових виплат від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

На кого розповсюджується новий Порядок?

  • на осіб, які тимчасово проживають за межами України. До таких осіб відносяться:

– громадяни України, які перебувають за кордоном щонайменше 183 дні впродовж календарного року (включаючи дні виїзду та повернення);

– громадяни України, які отримали за межами України тимчасовий захист чи статус біженця внаслідок збройної агресії російської федерації (рф) та при цьому не оформляли документи для постійного проживання за кордоном.

  • на осіб, які проживають на ТОТ, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф;
  • на осіб, які виїхали з ТОТ та проживають на підконтрольній Україні території, в тому числі внутрішньо переміщені особи (ВПО).

Водночас, дія Порядку не поширюється на осіб, які тимчасово проживають за межами України і яким пенсія виплачується на умовах міжнародних договорів ратифікованих Україною. При цьому виплати особам, які тимчасово проживають на території РФ проводиться з урахуванням обмежень, установлених Національним банком України.

Виплата пенсії здійснюється територіальним органом Пенсійного фонду України (ПФУ): 

  • або в якому востаннє особа перебувала на обліку;
  • або за заявою особи:

– за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання на території України;

– за зазначеним місцем проживання (перебування) на підконтрольній Україні території.

Виплата пенсії здійснюється через: 

  • установи уповноважених банків відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Уряду № 1596;
  • або за бажанням осіб, які виїхали з ТОТ та проживають на підконтрольній Україні території, – акціонерне товариство “Укрпошта” відповідно до постанови Уряду №1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги”.

Важливо для осіб, які тимчасово проживають за межами України!

Для отримання пенсії потрібно проходити  фізичну ідентифікацію до 31 грудня кожного календарного року. У випадку не проходження фізичної ідентифікації з 1 січня наступного року пенсії будуть нараховуватися, проте не виплачуватися.

Для поновлення виплати потрібно пройти фізичну ідентифікацію або отримати документ про встановлення факту, що особа є живою  та подати заяву про поновлення.

Заяву можна подати:

  • або через вебпортал електронних послуг ПФУ, у разі встановлення особи у режимі відеоконференцзв’язку, під час якого пред’являються документи, що посвідчують особу із використанням кваліфікованого/удосконаленого електронного підпису (наприклад, “Дія.Підпис”);
  • або через вебпортал електронних послуг ПФУ із використанням кваліфікованого/удосконаленого електронного підпису (наприклад, “Дія.Підпис”) та із додаванням сканованої копії (чітке зображення тексту, реквізитів) документа про посвідчення факту, що особа є живою;
  • або шляхом направлення до відповідного територіального органу ПФУ за місцем обліку особи рекомендованого поштового відправлення або відправлення з оголошеною цінністю разом із документом про посвідчення факту, що особа є живою.

Важливо для осіб, які проживають на ТОТ, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф! 

Для отримання пенсії потрібно проходити  фізичну ідентифікації до 31 грудня кожного календарного року. У випадку не проходження фізичної ідентифікації з 1 січня наступного року пенсії будуть нараховуватися, проте не виплачуватися.

Разом з тим, виплата пенсії припиняється, якщо протягом шести місяців були відсутні видаткові операції та в ці півроку не проводилася фізична ідентифікація особи.

Для поновлення виплати необхідно пройти фізичну ідентифікацію та подати заяву до ПФУ про поновлення. Заяву можна подати, зокрема, через веб-портал електронних послуг ПФУ, у разі встановлення особи у режимі відеоконференцзв’язку під час якого пред’являються документи, що посвідчують особу із використанням кваліфікованого/удосконаленого електронного підпису (наприклад, “Дія.Підпис”).

Отримання пенсії здійснюється за умови неодержання таких виплат від органів пенсійного забезпечення РФ. Наразі неодержання пенсії здійснюється повідомленням в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.

Увага! Всі особи, яким була припинена виплата пенсії до 20 березня 2025 року у зв’язку з непроходженням фізичної ідентифікації, скасуванням дії довідки про взяття на облік ВПО, мають право на поновлення за заявами за умови проходження ідентифікації.

 

Новини Сокирянщини – Північно-Бессарабський край в Україні

Залишити відповідь