Станом на березень 2025 року у Чернівцях функціонує 32 майданчики для паркування.

У Чернівцях зростає кількість автомобілів, але міський простір до цього не адаптований. Паркомісць не вистачає, а правила паркування порушують.

Водночас місто поступово розширює мережу платних стоянок і активніше штрафує водіїв. 

Ми проаналізували, скільки у місті паркомісць, які тарифи діють, як працює інспекція, скільки штрафів винесли торік і чи планують організувати нові місця для паркування.

Паркомісця та платні зони

Станом на березень 2025 року в Чернівцях функціонує 32 майданчики для паркування, які обслуговує Міське комунальне підрядне шляхово-експлуатаційне підприємство. З них: 294 паркомісця є платними, а 38 – безоплатні. Таку інформацію надали Шпальті у Чернівецькому міськШЕПі.

Також у місті встановили три зарядні станції для електромобілів (на вулицях Івана Франка, Івана Котляревського та Головній). Через технічні обмеження розширення мережі цього року не планують.

«Найбільше паркувальне навантаження у центрі міста. Тут сконцентровані адміністративні установи, бізнеси та пішохідні зони. Тому у цій частині Чернівців до кінця літа планують облаштувати ще декілька нових майданчиків», – повідомив представник МіськШЕПу.

Теоретично у центрі міста можуть збудувати підземний паркінг

Однією з найбільш обговорюваних ділянок стала Соборна площа. Саме тут є критичний дефіцит впорядкованого паркінгу. 

Під час пресконференції міський голова Чернівців Роман Клічук сказав, що тут можливо збудувати паркінг. Передбачається, що він зміг би розмістити близько 400 автомобілів. 

Фото Ігоря Константинюка

«Теоретично там можна було зробити підземний або дворівневий паркінг. Але це питання ресурсів і архітектурного підходу».

Розмови про будівництво підземного паркінгу на Соборній площі тривають уже впродовж декількох років. Однак наразі там лише виконали реконструкцію частини площі.

 Проблеми з організацією місць є й біля міської ради.

«Наразі ми не розглядали вирішення цієї ситуації, але правильно було б зробити або платну стоянку, або взагалі її прибрати й зробити двосторонній рух», – розповів Клічук.

До слова, на Центральній площі теж раніше пропонували збудувати підземний паркінг. Проєкт реконструкції площі пропонували ще 2017 року. Відтак 2021 року чернівчанам презентували ескізно-проєктну пропозицію і показали, якою може бути площа з побажаннями містян.

Тарифи та доходи

Тарифи на комунальних стоянках варіюють залежно від зони. Вартість однієї години від 10 до 20 гривень. Оплатити можна через:

–  QR-код на інформаційному щиті;

– застосунки «Portmone», «CarP», «Приват24»; 

– паркомати (на окремих майданчиках).

Стоянки працюють щоденно з 9:00 до 19:00. Виняток – біля стадіону «Буковина» (вулиця Ольги Гузар). Ця стоянка платна навіть у вихідні.

Крім цього, у місті діють абонементи:

– універсальний (діє на всіх майданчиках МіськШЕПу) – 140 гривень/день, 2100 гривень/місяць, 14000 гривень/рік;

– вуличний (діє на одній вулиці) – 700 гривень/місяць, 6500 гривень/рік.

За 2024 рік Чернівці отримали 7,5 мільйона гривень доходу від платного паркування. Для порівняння – 2023-го лише 175 тисяч гривень. 

Різницю пояснюють запуском нових комунальних майданчиків.

Інспекція з паркування порушення фіксує на фото та відео

У Чернівцях працює дев’ять інспекторів з паркування. Вони перевіряють оплату водіями за паркування, фіксують порушення, виносять постанови й формують адміністративні стягнення.

Контроль ведуть через систему «CarP». Порушення фіксують на фото та відео.

Є можливість зменшити суму штрафу на 50%, якщо його сплатити упродовж десяти банківських днів.

Якщо штраф не сплатили, то інспекція надсилає постанову рекомендованим листом. 

У разі несплати упродовж 30 днів, матеріали передають до Державної виконавчої служби. Тоді штраф стягують примусово у подвійному розмірі.

Постанову можна оскаржити у суді упродовж десяти днів.

Статистика порушень

Два роки тому, 2023, інспектори з паркування винесли 36 тисяч 666 постанов про порушення. 2024 року їхня кількість зросла до 53 981 (на понад 18 тисяч випадків більше, ніж попереднього року). Про це повідомив начальник інспекції з паркування Сергій Стус.

Основними порушеннями є: зупинка/стоянка у заборонених зонах (жовта розмітка, знаки, перехрестя), паркування на зупинках громадського транспорту й несплата послуг.

Найчастіше порушують правила паркування на вулицях: Героїв Майдану, Небесної Сотні, Степана Бандери, Головній та Ольги Гузар.

Торік, за інформацією Сергія Стуса, зросла добровільна оплата послуг і зменшилась кількість випадків неоплати. Проте побільшало порушень правил дорожнього руху (ПДР) з паркування.

Створять нові платні майданчики в центрі

У Чернівецькій міській раді анонсують розширення паркувальної інфраструктури. Зокрема створення нових платних майданчиків у центрі міста. Це має частково розвантажити найбільш перевантажені ділянки, як-от Соборну площу. 

Щодо проєктів багаторівневих або підземних паркінгів, то вони поки залишаються на рівні ідей. Їхня реалізація потребує значних інвестицій і непростих архітектурних рішень.

Без системного підходу – чіткого зонування, модернізації інфраструктури, розвитку громадського транспорту – проблема залишатиметься.

Чернівці надалі «гратимуть» у паркувальний тетріс – із постійними конфліктами за місце, штрафами та незручностями.

Кира Агафонова, студентка 2 курсу катедри журналістики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича

Фото авторки

Західна Україна

Інформує: Shpalta.media

Залишити відповідь